| Cílová skupina |
Základní škola 2. - 4. třída |
| Cíl vyučování |
Nabytí vědomostí |
biologie, pestrost potravy, způsob života, životní prostředí, ohrožení a opatření na ochranu a pomoc netopýra |
| |
Zažít všemi smysly |
Uvnitř: interaktivní výstava s dětskou trasou (15 stanic), poznávání druhů netopýrů, voliéra s netopýry, ruční práce a malování s tématikou netopýra, film, dětské hry. Venku: různé hry např. "Netopýr a můra", "Zkouška sluchu", stavba netopýřích příbytků. |
| Materiál |
kvíz, kartičky o netopýrech se základními údaji, pásky na oči, baterky, potřeby na ruční práce a malování, preparovaní netopýři |
| Doba |
3 - 4 hodiny |
| Průběh |
|
| 20 min. |
Přivítaní a představení |
s průvodcem, seznámení s programem |
| |
Úvod |
k tématu " netopýr" (Co víte o netopýrech? Už jste nějakého netopýra viděli?) |
| |
Rozdání |
kartiček s popisem jednotlivých druhů netopýrů (každý žák zobrazuje jeden druh netopýra) |
| 30 min. |
Prohlídka |
výstavy Evropské centrum netopýrů (krmení netopýrů - pokud jsou netopýři ve voliéře) |
| 45 min. |
Kvíz |
Děti procházejí sami znovu výstavou a vyplňují kvíz |
| 30 min. |
Společné posezení |
v pedagogické místnosti muzea (15 míst) nebo v pedagogickém sále (33 míst), vyprávění o zážitcích, vyhodnocení kvízu, hra "Najdi 5 rozdílu" |
| 60 min. |
Zábava |
dle počasí a velikosti skupiny |
| |
Netopýr a můra |
Děti si vyzkouší, jak může netopýr lovit pomocí echolokace, a také zjistí, co je součástí jeho jídelníčku. |
| |
Zkouška sluchu |
Přes trychtýř, který si děti samy vyrobí, si vyzkouší, jak slyší netopýr. |
| |
Výroba a malování |
Výroba netopýra z tvrdého papíru nebo tvorba závěsných netopýrů. |
| |
Stavba netopýří budky |
Děti s pomocí lektora postaví příbytek pro netopýra. Zároveň se dozví zajímavé informace o jeho ochraně. |
| 15 min. |
Závěrečné rozloučení |
Zpětná vazba k jednotlivým aktivitám (hodnocení žáků přes „seď-stůj-skákej“), rozloučení. |